foto1

Po raz trzynasty w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr I w Opolu odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej. Tak jak w poprzednich edycjach, tak i teraz uczniowie zaprezentowali bogaty i ciekawy repertuar. Warto zwrócić uwagę na to, że w początkowych edycjach naszego konkursu przeważały pieśni legionowe, pieśni ,które odwoływały się do najważniejszego wydarzenia z naszej historii- odzyskania Niepodległości. Minęły lata i cóż……… repertuar pieśni patriotycznych uległ interesującym modyfikacjom. Pieśni są coraz bardziej wyszukane, pojawiają się utwory, które promują filmy, jak choćby piosenka   Miasto, którą śpiewali do Filmu Miasto 44 Ania Iwanek, Pati Sokół i Piotr Cugowski, a także utwory, które opisują piękno polskiej ziemi, bo patriotyzm to także odwoływanie się do piękna naszej Ojczyzny.
Uczestnicy konkursu i zaproszeni goście otrzymali biało- czerwone kotyliony, którymi przyozdobili swój strój po to, by podkreślić patriotyczny charakter konkursu. Kotyliony to efekt pracy uczniów klasy II b naszego gimnazjum w ramach zajęć integracyjnych z Zespołem Szkół Specjalnych w Opolu.
W odpowiedni klimat konkursu wprowadził nas występ koła teatralnego. Uczniowie przygotowali inscenizację odwołującą się do epizodu z życia żołnierza Armii Krajowej- Danuty Siedzikówny „Inki”. Scena przesłuchania wywarła ogromne wrażenie. Mocne słowa, aranżacja, gra aktorów wprowadziły w zadumę słuchaczy.
Ten klimat udzielił się także wykonawcom, którzy zgłosili swój udział w konkursie. Ich występy oceniało jury w składzie:
Pani Daria Pakosz – instruktor muzyki Młodzieżowego Domu Kultury W Opolu
Pani Beata Pałka – instruktor muzyki
Pani Maria Kubiak- nauczyciel muzyki związany ze stowarzyszeniem „Opolszczyzna śpiewa”
Pani Joanna Uchacz- nauczyciel
Pani Jolanta Bryk– Kowalska – nauczyciel muzyki

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a osoby, które zajęły najwyższe lokaty – nagrody.

Z ciepłymi słowami zwróciła się do uczestników konkursu Pani Danuta Schetyna- żołnierz Armii Krajowej. Przypomniała trudną historię naszego narodu, który niejednokrotnie wystawiony był na ciężką próbę.

„Moje pokolenie odchodzi, ale widząc patriotyczną postawę młodych ludzi, czuję się spokojna o przyszłość”.

Młodzież w skupieniu wysłuchała skierowanych do nich słów i nagrodziła Panią Schetynę gromkimi brawami.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali swoich uczniów do występu, i uczestnikom, którzy pomimo tremy zaprezentowali wysoki poziom wokalny i aktorski. Życzymy dalszych sukcesów.

Organizatorzy

Nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr I w Opolu

 

Galeria zdjęć

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr I w Opolu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Klauzula informacyjna Zgadzam się